تبلیغات
اروم نیوز، تحلیل بلاگ، اورمیه سسی ، آذربایجان سسی ، اورمو سسی ، - سایه سنگین سیاست بر ورزش والیبال شهرداری اورمیه / ۱۷ بازی ۵ برد و۱۲ باخت
آیا تعطیلی پنجشنبه هارا حق مردم و به مصلحت استان آذربایجان غربی میدانید ؟تعداد نویسندگان اروم نیوز : 6 نفر
كل مطالب ارسال شده: عدد
هسته ی مرکزی مدیریت اروم نیوز: 2 نفر
آخرین بروز رسانی :
دامنه اروم نیوز: www.urumnews.ir
دامنه جدید اروم نیوز : www.urumia.orq.ir
قدرت گرفته از : اپراتورهای شخصی کارگروه اروم نیوز !

خبرگزاری آذردیلی نیوز آذربایجان غربی


سایه سنگین سیاست بر ورزش والیبال شهرداری اورمیه

000

اروم نیوز ( اورمیه سسی ) : سیاست فارغ از معنای لغوی و فحوایی آن ، در همه عرصه ها حضور عینی و دائمی دارد. فرهنگ ، اقتصاد ، اجتماع ٫ امنیت و بالاخره ورزش . حتی سایه سیاست را در مسائل زیست محیطی ، آموزش و پرورش ، هنر ، موسیقی ، فیلم و … نیز شاهد می باشیم. شاید در برخی از حوزه ها حضور سیاست مایه برخی موفقیتها باشد ولی در بسیاری از حوزه ها مایه دردسر و شکست می باشد. از مهمترین حوزه هایی که سایه سیاست همچون سمی مهلک موجب بروز مشکلات و مسائل گوناگونی گردیده ، ورزش و تربیت بدنی است که متأسفانه تنها نتیجه ای که با ورود سیاست به این عرصه عاید سیستم ورزشی گردیده شکستهای متعدد می باشد. در همین استان خودمان نگاه مسئولین به موضوعات مختلف نگاهی سیاسی می باشد از مسائل اقتصادی و بازرگانی و کشاورزی و صنعتی گرفته تا محیط زیست و ورزش و هنر و فرهنگ . قدر مسلم بازخورد چنین نگاهی به هیچ وجه بازخورد مثبتی نخواهد بود و سیاست زدگی در این عرصه ها نتایج منفی و معکوسی در پی خواهد داشت چنانکه این امر را در ورزش والیبال شهرداری اورمیه شاهد می باشیم...

حاکم شدن سایه سیاست بر سر این رشته پرطرفدار ورزشی که بعد از تیم فوتبال تراکتور سازی تبریز دومین ورزش پرطرفدار آذربایجان می باشد باعث گردیده روزها و ماههای غم انگیزی را تجربه نموده و طرفداران آن را مستأصل نماید. در زمانی نه چندان دور وقتی سخن از والیبال اورمیه درهر کجای ایران به میان می آمد جمله بسیار آشنایی به ذهنها متبادر می شد و آن این بود که اورمیه پایتخت والیبال ایران و آسیاست. افتخاری بس بزرگ برای مردمان دیار آذربایجان و شهر شهیدان باکریها و امنیها و … افتخاری بس بزرگ که نه تنها شهروندان اورموی که هر ایرانی را مشعوف می نمود. اما چه شده است که در این ماهها والیبال اورمیه مثل دریاچه نیلگونش دیگر آن طراوت و نشاط و شادابی را نداشته و طرفدارانش که تعداد آنها سر به هزاران می کشد اینگونه در گرداب یأس و ناامیدی غلتیده اند؟ چه بلایی بر سر پایتخت والیبال ایران و آسیا آمده است که شکست پشت شکست را تجربه می نماید ؟ یأس پشت یأس ؟ جای بسی تأسف و تأثر است که از یک سو فدراسیون بین المللی والیبال به لطف حضور سرداران والیبال اورمیه همچو سعید معروف و … در تیمهای ملی و داشتن تماشاگرانی نجیب و پرنشاط لقب اورمیه شهر عشاق والیبال جهان را به این شهر می دهد و از دیگر سو عشاق طرفدار والیبال این گونه ناامید می شوند؟ چرا در طول یک سال گذشته پایتخت والیبال ایران و آسیا بر خود لرزیده و شکستهای پی در پی را تجربه نموده و غبار غم و اندوه و ناامیدی را بر چهره مردمان اورموی بویژه هزاران طرفدار جوانش نشانده است؟ مگر نه این است که والیبال شهرداری اورمیه با پول همین مردمان اداره می گردد و سالانه میلیاردها ریال صرف اداره آن میشود ، پس چگونه است که با این سطح پشتیبانی مالی و تدارکاتی شکستهای پی در پی را شاهد می باشیم ؟ چرا تاکنون علت این شکستها از سوی مسئولین ورزش استان ، اعضای شورای شهر اورمیه ، کارشناسان ورزشی و خود دست اندرکاران باشگاه فرهنگی ورزشی شهرداری اورمیه مورد بررسی ، تحلیل و آسیب شناسی قرار نگرفته است؟ جای هیچ شک و تردیدی نیست که تضییقات مالی یا مسائل تدارکاتی یا نبود اسپانسر نمی توانند عامل شکست متواتر این تیم مدعی قهرمانی ایران و آسیا آن هم در خانه خود یا شهرآورد باشد.

 اما حقیقت این است که عامل مهم دیگری این تیم را با شرایط بسیار نامناسبی مواجه نموده و آن گسترده شدن سایه سنگین سیاست بر این تیم پرطرفدار می باشد. سیاستی که اثرات مخرب آن بیش از آثار منفی است که در طول ۱۷ هفته ای که از انجام بازیها گذشته و طی آن ۱۲ بار طعم شکست را چشیده است می باشد. بر اساس جدول برد و باختها تیم والیبال شهرداری اورمیه در ۱۵ بازی صورت گرفته ۵ برد و ۱۲ باخت داشته که اغلب این باختها همچنانکه گفته شد درخانه و در میان طرفداران بیشمار اورموی صورت گرفته است. تیمی که از سالها پیش تحت حمایتهای معنوی و تشویقهای قشرهای مختلف اورمیه بخصوص جوانان بوده اما نتوانسته بر حریفان خود غالب شود. در چرایی این موضوع عوامل متعددی دخیل هستند که در ادامه به برخی از آنها اشاره می گردد. همچنانکه در ابتدای این یادداشت هم ذکر شد بزرگترین عامل و دلیل اصلی این شکستها ، دخالت دادن عنصر سیاست در مدیریت و اداره این تیم و به عبارت واضح تر سیاسی کردن والیبال اورمیه می باشد که به خودی خود سایر مسائل مدیریتی والیبال را تحت تأثیر خود قرار داده است. این مسائل عبارتند از :

-  عدم ثبات مدیریتی و عزل و نصبهای مکرر مسئولین تیم اعم از مدیر عامل باشگاه ، سرپرست تیم ، سرمربی و مربی بر مبنای نگرشهای سیاسی و غیرتخصصی به این ورزش از سوی مسئولین شهرداری اورمیه و عدم توجه به پارامترهای شایسته سالاری ، تخصص ، تجربه ، سوابق ورزشی و فرهنگی ، مقبولیت عمومی ، کارایی و مواردی از این دست. همین عزل و نصبهای مکرر بی شک تأثیر روانی منفی بر بازیکنان ، کادر اداری و سرپرستی تیم می گذارد و نتیجه آن را در همین شکستها شاهد می باشیم.

-  نگرش سیاسی همراه با نگاه مالکیتی بر والیبال شهرداری اورمیه از سوی شهرداری به طریق اعمال سلائق شخصی ، جناحی ، باندی باعث شده که در طول چند ماه گذشته افراد مختلف نزدیک به شهردار که اغلب از اعضای ستاد انتخاباتی حضرت پورها بوده اند وارد چرخه مدیریتی این تیم شده و از طریق مسائل دیکته شده اعمال مدیریت شود.

-  وابستگی مالی و تدارکاتی تیم والیبال شهرداری اورمیه به منابع مالی چند میلیاردی شهرداری که در واقع از جیب مردم اورمیه پرداخت می شود و عدم حساب کشی و حساب رسی از هزینه های چند میلیاردی از سوی نهادهای نظارتی استان باعث گردیده که در مقابل شکستهای پی در پی خم به ابرو نیاورده و کسی دلخور از این شکستها نباشد . در حالی که اگر این تیم از سوی بخش خصوصی تغذیه مالی میشد قدر مسلم هیچ شخصی اعم از حقیقی یا حقوقی حاضر به قبول چنین نتیایج غیرمنطقی و نامعقول نمی شد و در همان بازیهای هفته اول با ارزیابی علت شکستها و رفع موانع احتمالی در جهت تقویت و ترمیم تیم حرکت می کرد و دیگر اجازه نمی داد که تیم به این وضعیت فعلی برسد.این شکستهای پی در پی این تیم علیرغم نبود کوچکترین مشکل مالی و تدارکاتی در شرایطی اتفاق می افتد که هم اکنون بسیاری از تیمهای ورزشی مطرح استان که دارای مقامهای برتر داخلی و بین المللی می باشند مثل قایقرانی ، کبدی ، هاکی ، کشتی و … به دلیل عدم حمایت مالی اشخاص حقیقی و حقوقی و مشکلات مالی آنهم در رقمهای بسیار نازلتر در مقایسه با رقمهای نجومی که صرف والیبال شهرداری اورمیه آنهم با این نتایج غیرقابل باور میشود بارها از حضور در تورنمنتهای داخلی و بین المللی باز مانده اند . آیا شرط انصاف می باشد که با هزینه کرد سالانه ۷۰ میلیارد ریال از پول بیت المال برای تیم والیبال شهرداری اورمیه اینک شاهد چنین نتایج رقت انگیزی باشیم؟

-  اعمال آزمون و خطاهای مکرر مسئولین باشگاه فرهنگی و ورزشی شهرداری اورمیه در ارتباط با خرید بازیکنان داخلی و خارجی و عقد قراردادهای چند صد میلیونی با سرمربیان و مربیان داخلی و خارجی بی آنکه بازخورد مثبتی به همراه داشته باشند. اینکه چرا با وجود نیروهای ماهر و مجرب در داخل کشور ، در این مقطع زمانی  سراغ افراد خارجی رفته و با صرف هزینه های سرسام آور ارزی و ریالی ، افرادی را به عنوان مربی و بازیکن استخدام می کنند که نه تنها با زبان و فرهنگ این شهر بیگانه است که با والیبال و روحیات بازیکنان هم بیگانه می باشد و چرا آنها را بعد از چند هفته به کشورشان بازمیگردانند معلوم نیست و لازم است این امر از سوی کارشناسان فن و مسئولین امر مورد بررسی قرار گیرد و مسئولین مربوطه پاسخ قانع کننده ای ارائه دهند .

ختم کلام اینکه تا زمانی که سایه شوم سیاست بر این رشته ورزشی و پرطرفدار سنگینی می کند نمیتوان انتظاری داشت که والیبال شهرداری به ساحل نجات و موفقیت برسد. به نظر می رسد شهردار اورمیه در جهت پاسخگویی به افکار عمومی و بازگرداندن آبرو و حیثیت به والیبال شهرداری و پایان دادن به داستانها و شکستهای پی در پی تنها راهی که دارد این است که این عرصه را به اهلش واگذارد و خود تنها ناظر و حسابرس این تیم به لحاظ عملکردی باشد. تا زمانیکه سناریوهای پشت پرده برای این تیم طراحی شود و هدایت آن بر اساس جناح سالاری ، باندسالاری بوده و عزل و نصبها دارای لعاب سیاسی باشند درب والیبال بر همین پاشنه معیوب خواهد چرخید و نتیجه ای غیر از این همه شکستها ، سردر گمی و ضربه پذیر کردن بیش از پیش روحیات بازیکنان و یأس و نامیدی هزاران طرفدار و حیف و میل میلیاردها ریال پول بیت المال عاید تیم و مردم آذربایجان بخصوص اورمیه نخواهد شد.

نویسنده : مهندس اسفندیار سپهری نیا _ دورنانیوز
:: مرتبط با: ورزشی ,:: برچسب‌ها: والیبال اورمیه , باشگاه شهرداری اورمیه , بحران تیم شهرداری اورمیه , آخرین وضیعت باشگاه شهرداری اورمیه , دخالت های مستقیم شهردار اورمیه در باشگاه , حواشی والیبال اورمیه , ریشه یابی وضیعت بحرانی باشگاه شهرداری اورمیه ,
ن : شورای نویسندگان
ت : پنجشنبه 3 بهمن 1392