تبلیغات
اروم نیوز، تحلیل بلاگ، اورمیه سسی ، آذربایجان سسی ، اورمو سسی ، - مقصر اصلی خشکاندن دریاچه اورمیه ما هستیم
آیا تعطیلی پنجشنبه هارا حق مردم و به مصلحت استان آذربایجان غربی میدانید ؟تعداد نویسندگان اروم نیوز : 6 نفر
كل مطالب ارسال شده: عدد
هسته ی مرکزی مدیریت اروم نیوز: 2 نفر
آخرین بروز رسانی :
دامنه اروم نیوز: www.urumnews.ir
دامنه جدید اروم نیوز : www.urumia.orq.ir
قدرت گرفته از : اپراتورهای شخصی کارگروه اروم نیوز !

خبرگزاری آذردیلی نیوز آذربایجان غربی

مقصر اصلی خشکاندن دریاچه اورمیه ما هستیم

http://s2.picofile.com/file/7843569779/4444444.jpg

اروم نیوز (( اورمیه سسی )) : دریاچه اورمیه یکی از ذخایر طبیعی جهانی است  که توسط یونسکو به ثبت رسیده است  و اهمیت فوق العاده ای بر آب و  هوای منطقه دارد بطوریکه وجود این  دریاچه منطقه ی آذربایجان را به یکی از بی بدل ترین نقاط کشاورزی دنیا تبدیل کرده است...
دریاچه ای که میتوانست همچون دریاچه ی وان در تورکیه  به یک جاذبه ی توریستی مبدل شود و با اشتغالزایی ناشی از برنامه ریزی درست دولت به یک منبع اقتصادی کلان برای مردم آذربایجان به حساب آید ، امروز در کما به سر میبرد . صحبت از دریاچه ایست که تنها موجود زنده ی در آن آرتمییای هم اکنون در حال مرگ است همان آرتمییایی که میتوانست سالانه چندین میلیارد دلار سود به همراه داشته باشد ...
 
هدف از نگارش  این مقاله پیدا کردن مقصری برای این رویداد انسانی نیست بلکه درد دلی است با وجدان ملی خودمان ، باید قبول کنیم که همه ی ما مقصریم و اگر امروز کاری نکنیم باید خودمان را برای دیدن عبارت " کویر آذربایجان"  در کنار کویر لوت در کتابهای درسی کودکانمان آماده کنیم.
 
در حال  حاضر بیش از 120 هزار هکتار از وسعت دریاچه تبدیل به نمکزار  شده است.بعضی کارشناسان 70 درصد این واقعه را تقصیر آب و هوا  و عوامل طبیعی میدانند وفقط 30 درصد مابقی را به سد سازی و پل میانگذر شهید کلانتری و به طو ر کلی به اقدامات انسانی نسبت میدهند که به نظر نگارنده این اظهار نظر کاملا اشتباه میباشد ، چرا که به گفته ی کارشناسان تا به حال در دوره ی عمر این دریاچه ,شاهد خشکی این دریاچه نبوده ایم و سوال اینجاست که چرا در این برهه از زمان این فاجعه رخ داده است؟ اگر هم با اتفاقی بودن زمان این فاجعه موافق باشیم  و از کنارش بگذریم باز هم نمیتوانیم منکر وجود 88 سد کوچک و بزرگ در اطراف دریاچه شویم که شریانهای حیاتی دریاچه را بریده اند.باز هم اگر فرض را بر این بگذاریم که این 88 سد بر خشک شدن دریاچه تاثیر زیادی نداشته است,دیگر نمیتوان وجود دریاچه ی وان ترکیه را که در 150 کیلومتری این دریاچه هست و از نظر تقسیمات آب و هوایی هردو در یک اقلیمند را انکار کرد که اثری از خشکی در آن دیده نمیشود.چه دلیل علمی وجود دارد که 2 دریاچه هم اقلیم باشند,یکی خشک شود و دیگری نه؟
 
به گفته ی  اسماعیل کهرم کارشناس محیط زیست  "چگونه ما نمی‌بینیم و مهندسان ما نمی‌شنوند که در آمریکا از دهه 70 میلادی دیگر سدی ساخته نشده است؟ "
 
تا کی باید کاهش نزولات آسمانی را دستاویز کنیم تا اشتباهاتمان را بپوشانیم؟چگونه این  دریاچه خشک نشود در حالی که بر روی 15 رودخانه ی دائمی اش 33سد زده شده است؟مگر راهی جز خشکی دارد؟
 
کارشناسان زیادی  همچون آقای باقرزاده کریمی کارشناس تالاب از سال 1380 بحران خشکی دریاچه را مطرح کرده بودند و هر سال با شدت بیشتری دریاچه خشک میشد و گوشها نسبت به هشدارها سنگین تر. هزاران کنفرانس دانشگاهی وهزاران مقاله نوشته شد.روزنامه ها مخصوصا مطبوعات محلی آذربایجان در هر شماره فریاد نجات دریاچه را سر دادند ولی دریغ از یک اقدام موثر.
 
کار به جایی رسید که نقی كریمی مدیرعامل شركت آب منطقه ای آذربایجان غربی دراقدامی نمادین كه با هدف نشان دادن فاجعه خشكی دریاچه اورمیه و كمبود آب این ذخیره گاه و تالاب بین المللی انجام شد، مسافت عریض ترین شوره زار دریاچه اورمیه را در بیش از 11 ساعت پیاده روی كردند. با این اقدام نمادین که اعتراضی بر خشکی دریاچه بود خبر دریاچه تا آسوشیتدپرس هم رسید ولی ما همچنان در خواب بودیم. زمانی که دست روی دست گذاشتیم تا حالا بعد از خشک شدن 70 درصد از دریاچه به فکر نجات دریاچه افتاده ایم.
 
از جمله مشکلات مشابهی که در این باره در جهان اتفاق افتاده است یکی دریاچه ی آرال میباشد که با عدم تدبیر به موقع حکومت مرکزی شوروی,خشکید.افکار عمومی جهان هنوز افکار شوروی شونیست را از یاد نبرده است که با سیاستهای آپارتایدی و شونیستی خود باعث خشک شدن دیاچه ی آرال شد. دولت شوروی در خشک شدن دریاچه ی آرال که  بزرگترین فاجعه ی زیست محیطی بشر بوده است نه تنها کاری نکرد بلکه با تعلل وقت به خشک شدن این دریاچه کمک هم کرد.حال به نظرتان ما تقصیرها را بر گردن چه کسی بیاندازیم؟ آیا خودمان مقصر این فاجعه نیستیم؟
 

:: مرتبط با: تحلیل ها ,:: برچسب‌ها: دریاچه اورمیه , وضیعت وخیم دریاچه اورمیه , خشکی در آذربایجان , اورمو گولو ,
ن : شورای نویسندگان
ت : شنبه 22 تیر 1392