تبلیغات
اروم نیوز، تحلیل بلاگ، اورمیه سسی ، آذربایجان سسی ، اورمو سسی ، - نبود نشاط فرهنگی در آذربایجان غربی
آیا تعطیلی پنجشنبه هارا حق مردم و به مصلحت استان آذربایجان غربی میدانید ؟تعداد نویسندگان اروم نیوز : 6 نفر
كل مطالب ارسال شده: عدد
هسته ی مرکزی مدیریت اروم نیوز: 2 نفر
آخرین بروز رسانی :
دامنه اروم نیوز: www.urumnews.ir
دامنه جدید اروم نیوز : www.urumia.orq.ir
قدرت گرفته از : اپراتورهای شخصی کارگروه اروم نیوز !

خبرگزاری آذردیلی نیوز آذربایجان غربی

مدیركلی كه داد زمین و زمان را در طول مدیریت خود در آورده است و همچنان وعده سر خرمن میدهد!!


نبود نشاط فرهنگی در آذربایجان غربی


اروم نیوز (( اورمیه سسی ))‌ :
در روزنامه ی استان ، خبری خواندیم از میزبانی اورمیه برای برپایی نمایشگاه سراسری کتاب .چیز تحسین برانگیز و مبهوت کننده ای نیست ، رخدادهایی از این دست ، اگر از حد شایعه و خبر بگذرند و فرصت اجرایی یابند ، به اندازه ی یک برگ آماری اداری - کاری برای متصدی و صاحبش ارزش دارند .  اما ....
هر چند ، در خصوص کم و کیف اتفاقاتی از این دست بارها سخن گفته شده و در صورت اجرای مجدد ، باز فرصت و انگیزه برای تحلیل و تنقید باقیست

... آن عبارت خبری را بهانه ی این پست نمودم تا از زبان بی زبان مردم منطقه و افکار عمومی همیشه تشنه ی اخبار فرهنگی و ادبی و هنری ، ابراز کنم :

         آقایان و دستگاههای متولی امور فرهنگی و هنری ، و در رأس آنها - اداره کل فرهنگ و ارشاد استان - ، بی زحمت دلتان را به این گونه اقدامات سالی یکبار و گاهی دو سال یکبار و { گاهی هم هیچ سالی هیچ بار (!) } خوش نکنید .

        این همه خرج ساخت و ساز اماکن فرهنگی و هنری ( اعم از ادارات ارشاد و مجتمع های فرهنگی و هنری و مراکز کتابخانه ای و دیگر زیر مجموعه های متبوع ) کرده و زمین و زمان را به هم ریخته اید که مثلاً دارید کار هنری و فرهنگی و ارشادی می کنید ؛ ولی دریغ از این ادعا ، افسوس و صد افسوس که نشانی و خبری روزانه و هفتگی و حتی ماهانه ، از نشاط فرهنگی استان و اخبار واقعی و آمار حقیقی از اجرائیات مربوط و منتسب ببینیم و بشنویم !

       برای چندمین بار این سوالات از زبان و قلم و فرصتهای نوشتاری مطبوعاتی و فضای مجازی این جانب مطرح می شود ؛ و هیچ کنش و واکنش مورد انتظاری از جانب مخاطبان خود ، من جمله بخش روابط عمومی ها نمی بینم .

      لطفاً بفرمایید :  

     - نمایشگاههای منعقده و اجرا شده ی قبلی ، تا چه حد توانسته در جذب افراد کتابخوان و فرهنگ سازی برای رشد مطالعه و ... مفید واقع شود ؟ 

     - کدامیک از نمایشگاههای قبلی کتاب ، بویژه نمایشگاههایی با ویژگی سراسری ، آسیب شناسی شده و یا در فرصتهای رسانه ای و رادیو و تلویزیونی ، به بحث و کنکاش گذاشته شده است ؟   

     - چند انجمن فرهنگی و ادبی در استان ، مخصوصاً در اورمیه به عنوان مرکز استان ، فعال است ؟

    - سالانه ، از چند نویسنده / شاعر / فیلمساز / هنرپیشه / منتقد / نوقلم / پیشکسوت و ... تجلیل به عمل می آورید ؟

    - در صورت اجرای برنامه ای و یا تشکیل جلسه و کلاس آموزشی و کارشناسی و ... ، ردیف های خالی فضای مورد نظر که هیچ (!) ، ردیف های جلونشین و حودتانی ، با حضور همیشگی چه عناصر و ناچهره هایی پر می شود ؟

    - از انجمن های در قید حیات ، چند موردشان جلسات و نشستها و همایشهای فرهنگی و ادبی برگزار می کنند و یا نشریه ای ( گاهنامه و خبرنامه و ... ) انتشار می دهند ؟

     - از انجمن ها و تشکلهای متلاشی و یا منزوی و مطرود گردیده ، چند نفرشان را دعوت به کار و دوباره کاری و مصالحه و مدارا کرده اید ؟

     - از متقاضیان تأسیس انجمن ها ، چند نفر را پذیرش نموده و به چه تعدادشان جواب سر بالا و رد صلاحیت و عدم کفایت فرهنگی و هنری داده اید ؟

     - از کتابهای منتشره در استان ، چه تعدادی خریداری نموده اید و یا به وزارت متبوع ابلاغ نموده و پیشنهاد داده اید که با خرید کتاب از ناشران و نویسندگان کم توان بومی ، کمکی در حد شأن و توقعات منطقی و مقدور برایشان بشود ؟

     - به کدامین متقاضی نشریه ، در وقت معینه ی قانونی ، پاسخی قانع کننده داده اید ؟

     - به چه تعداد از متقاضیان مجوز چاپ و نشر کتاب ، مولفان خود ناشر ، بدون فوت وقت ، جواب و یا مدرکی دال بر محق و یا  ناحق بودنش ارائه کرده اید ؟

     - ...

     و این حکایت و سوالاتی از این نوع ، همچنان باقیست ! 

                         یادداشت از : قنبر حاجی وند

:: مرتبط با: تحلیل ها ,:: برچسب‌ها: مدیركل ارشاد آذربایجان غربی , نقدی بر عملكرد ارشاد آذربایجان غربی , اورمیه و مسئولیین خفته ,
ن : شورای نویسندگان
ت : یکشنبه 12 خرداد 1392