تبلیغات
اروم نیوز، تحلیل بلاگ، اورمیه سسی ، آذربایجان سسی ، اورمو سسی ، - مهجوریت نام آوران سولدوز و آذربایجان در فعالیت های شورای شهر سولدوز
آیا تعطیلی پنجشنبه هارا حق مردم و به مصلحت استان آذربایجان غربی میدانید ؟تعداد نویسندگان اروم نیوز : 6 نفر
كل مطالب ارسال شده: عدد
هسته ی مرکزی مدیریت اروم نیوز: 2 نفر
آخرین بروز رسانی :
دامنه اروم نیوز: www.urumnews.ir
دامنه جدید اروم نیوز : www.urumia.orq.ir
قدرت گرفته از : اپراتورهای شخصی کارگروه اروم نیوز !

خبرگزاری آذردیلی نیوز آذربایجان غربی


مهجوریت نام آوران سولدوز و آذربایجان در فعالیت های شورای شهر سولدوز


اروم نیوز (( اورمیه سسی ))‌ :
مردم سولدوز تا چه اندازه با مبارزان مشروطه خواه سولدوزی که تعدادی از آنان در رکاب ستارخان سردار ملی با استبداد جنگیدند و به مقام رفیع شهادت نائل گشتند آشنا هستند و ...


وقتی نامهای بزرگانی چون سعدی، حافظ، مولوی، شهریار، فردوسی، ابن سینا، رودکی که خداوندگاران شعرو ادبیات و عرفان هستند و یا اسامی مبارزانی چون امیرکبیر، مدرس، کاشانی، مطهری،رجایی، بهشتی و دهها شخصیت برتر که از مبارزان عرصه سیاسی، مذهبی و دینی می باشد می شنوید و یا اسامی آنان را بر سر در مدارس و دانشگاهها یا بلوارها و خیابانها و میادین و کوچه ها می بینید چه تصوری در ذهن شما پدید می آید؟ آیا غیر ازاین است که هر یک از این اسامی تاریخچه ای از شخصیت وجودی، شرح زندگی و فعالیت های ادبی،تاریخی ، علمی، مذهبی و یا مبارزات سیاسی- اجتماعی که نقشی پرژرف در حیات سیاسی کشور داشته اند را تداعی می کند؟ اگر بدون تعصب به هریک از این اسامی که در نقاط مختلف شهرمان سولدوز بر روی خیابانها، میادین، بلوارها، مدارس و حتی واحدهای صنفی حک شده نظری افکنده واندکی تأمل نماییم پی خواهیم برد که درنامگذاری مراکز و مکانها و...اهمیت چندانی به بزرگان، دانشمندان ،علما و اندیشمندان آذربایجان بویژه سولدوز قائل نشده اند و اگر هم شده اند بسیار نادر بوده است. البته نبایستی فراموش کرد که جایگاه هر یک از افرادی که نامشان در قاموس فرهنگ و ادبیات ایران می درخشند و در سولدوز هم از ارزشی برتر برخوردار بوده و مکانها و نقاط مختلف شهرمان مزین به نام این بزرگواران می باشد نه تنها به هیچ وجه محل خدشه و خدای ناخواسته محل کم احترامی نیست بلکه بسیار ارزشمند و قابل تقدیر است ، اما آیا مردم این دیار حق ندارند که نام بزرگان و فرزندان نام آورخویش را نیز که بعضا" از شهرت جهانی برخوردار می باشند درجای جای سرزمین خویش نظاره نمایند؟ مگر اشخاصی چون نقی خان بوزچلو،پروفسور ناصری، پروفسور مهرپرور، پروفسور منافی ،آیت الله رکه ای، شیخ مرتضی رضوی،سیدجلیل ارومی سولدوزی یا شخصیتهای برجسته عصر حاضر چون یوسف قهرمانپور،عبدالعظیم معبودی،محمد اوراز، علی خلخالی ، محسن شادی و دهها شخصیت فرهنگی تاریخی و علمی دیگرکه هر یک در حوزه های متعدد سیاسی، اجتماعی ،ادبیات،ورزش، یا درعالم مطبوعات و مبارزات سیاسی پیشرو و صاحب نام می باشند از مشاهیر دیگر کشور چه کم دارند که هیچگونه توجهی به آنان نمیشود؟

کافی است برخی عناوین و اسامی خیابانها و بلوارهای سولدوز را مرور کنیم تا بیشتر به اهمیت موضوع پی ببریم :خیابان پیرانشهر، خیابان ورزش ، خیابان استقلال ، خیابان پیروزی، خیابان حسابی ،خیابان شفا، خیابان سنت، خیابان وحدت،خیابان بلال حبشی،خیابان جنداله،خیابان ثاراله،خیابان کوثر،خیابان ایثار، خیابان رسالت ،خیابان10متری و20متری،خیابان40 متری،خیابان طباطبایی،خیابان نواب صفوی،خیابان اسماعیل آباد،خیابان پاسداران غربی و شرقی،خیابان دانشگاه،خیابان دانشجو،خیابان شیخ شلتوت، خیابان های مدرس، رجایی ، باهنر، کاشانی، مطهری،مفتح، چمران ، مولوی ، نبوت ، قدس، بلوار جهاد، بهشتی وپیرانشهر یا خیابانهای فردوسی ، رودکی ، سعدی ، ابن سینا و دهها عنوان دیگر که به غیر از برخی اسامی بی مسما مثل10 متری و20 متری و40 متری و ...بقیه این اسامی درجای خود بسیاربا ارزش وقابل احترام میباشند اما خود قضاوت نمایید که در بین این همه خیابان و بلوار و میدان چه تعداد از آنها به نام بزرگان آذربایجان و بویژه سولدوز یا حتی بنام خود آذربایجان وسولدوزنامگذاری گردیده اند؟ آیا دراستانها و شهرهای بزرگی که محل ولادت این شخصیتهای سیاسی – اجتماعی و فرهنگی و ... می باشند سراغ دارید که نام خیابانی را تحت عنوان ستارخان ، باقرخان ، ثقه الاسلام ، شهریار ، باغچه بان ، باکری، امینی ، علمی و ... نامگذاری نمایند؟

اکنون این سؤال مطرح میشود که چرا شورای فرهنگ عمومی ، شورای نامگذاری ، کمیسیون فرهنگی شورای شهر سولدوز و دیگر متولیان امر که به حمد خدا افراد دلسوز و فرهنگی نیز در بین اعضای این شوراها وجود دارند به هنگام نامگذاری خیابانها و میادین جدید التأسیس از نام بزرگان آذربایجان و بویژه سولدوز بهره ای نمی برند؟

مگر نه این است که همه ما در مقابل فرزندان این شهر در ارتباط با شناساندن مبارزین ، عالمان، روحانیون ظلم ستیز،دانشمندان ومدال آوران رشته های تربیت بدنی وعلوم و فنون مسئولیم و اگرغیر ازاین عمل نماییم مشغول ذمه می باشیم ومستوجب مؤاخذه. پس چگونه است که توجه به این مهم که از بدیهی ترین وظایف مسئولین فرهنگی شهر و از خواسته های مردم می باشد بسیار کم رنگ بوده یا اصولا" توجهی نمیشود؟

فرزندان ما چه شناختی از بزرگان و مشاهیر شهر خودشان دارند و چگونه بایستی به این مهم دست یازند؟ آیا تا حال دقت کرده اید که فرزندان ما آگاهی بیشتری از نحوه ی زندگی، پوشش، تغذیه و تحصیلات و فعالیتهای اجتماعی و خصوصی افرادی چون راکی، جنیفر لوئیس،رونالدو،بکن باوئر،جکی جان،آنتونی کوئین،هری پاتر،میک موز،ماهسین و صدها شخصیت ورزشی،سینمایی،کارتونی و موسیقی دیگر دارند! درمقابل چند درصد از اهالی شهر یکصدوپنجاه هزارنفری سولدوز با افرادی که نامشان در این سطورآمده آشنا هستند؟ در این بین مقصرکیست؟

آیا فرزندان این شهر از فعالیتهای گسترده اجتماعی، مشارکتهای فعال، مبارزات سیاسی، پیشرفتهای علمی بزرگان این شهر باخبر هستند؟

اهالی این شهر چه شناختی از نقی خان بوزچلودارند؟ آیا تا به حال اندیشیده اند که این بزرگمرد ایل قاراپاپاق بنیانگذار اولین دانشگاه آزاد(پیام نور فعلی)، بیمارستان دولتی،جمعیت شیرخورشید سرخ سابق (هلال احمر کنونی)، مسجد ، مدرسه ابتدایی انوشیروان سابق در سولدوز و موارد دیگر بوده وحتی از نظر مالی نیز در تأسیس این بناها کمک قابل توجهی نموده است؟ آیا دقت کرده اند این شخصیت برجسته سولدوزی در عین حال که فعال برجسته سیاسی و اجتماعی بوده ، ادیبی فاخر و شاعری گرانمایه نیز بوده و اشعار نغز وی در سال 1324در کتاب مشهور«شاعیرلر مجلسی» و در روزنامه های عصر مشروطیت مثل«ارومیه» و حتی روزنامه های باکو چاپ و منتشر شده است؟

آیا فرزندان ما می دانند که پروفسورناصری بانی علم هامیوپاتی در ایران و منطقه ، بنیانگذار شعور ماده در دنیا و صاحب  کتابهایی چون کوآنتوم و عرفان و درمان و... هستند که بسیار ارزشمند و دارای شهرت جهانی می باشند؟

اهالی شهرسولدوز وفرزندان آن سامان تاچه حد با علمای برجستة سولدوزی نظیر آیت الله رکه ای که تبارشان ازایل قاراپاپاق بوده ویا شیخ رضا قلی ارومی نیای خاندان رضوی منجم و تقویم نویس قرن سیزدهم، یا حاج شیخ عباسقلی رضوی مشهور به حاج شیخ یا سیدجلیل ارومی سولدوزی مشهور به میرآقاجلیل از فقهای برجسته عصر خویش یا علامه محمدامین رضوی سولدوزی از ستارگان درخشان آسمان علم و فضیلت در قرن چهاردهم قمری و بانی تئوری تجسم عمل یا تبدیل نیرو به ماده و نیز آغاز و انجام جهان یا رد نظریه نیوتن و.... آشنایی دارند؟

مردم سولدوز تا چه اندازه با مبارزان مشروطه خواه سولدوزی که تعدادی از آنان در رکاب ستارخان سردار ملی با استبداد جنگیدند و به مقام رفیع شهادت نائل گشتند آشنا هستند؟

نسل امروز در خصوص مبارزان سولدوزی نظیر عبدالعظیم معبودی ، سیاوش زمانی، مراد قطاری ، یداله شمس و... که درجریان غائله سولدوز در فروردین سال 1359 که به جنگ نقده مشهورگشت علیرغم تعداد کمشان ، با تمام وجود از خاک و ناموس و شرف این دیار در مقابل اشرار و اجنبی ها حفاظت و حراست نمودند و برخی در همان زمان به فیض شهادت نائل شدند و برخی گمنامانه به دیار باقی رحل اقامت افکندند تا چه حد آشنایی دارند؟

درمورد بزرگ مردان دیگری چون یوسف قهرمانپور، صادق ضیاء و محمداوراز که چشم ازجهان فروبسته اند یا افرادی چون محسن شادی از قهرمانان جهانی ورزش قایقرانی یاعلی خلخالی که ازمحققین و پیشکسوتان عرصه روزنامه نگاری و از فعالان برجسته سیاسی منطقه می باشند چقدر می دانیم و چه اقداماتی درجهت معرفی آنان به نسل کنونی و در راستای تکریم آنان به انجام رسیده است؟

مگر نه این است که هر ملتی با پیشینه تاریخی خویش زنده می باشد آیا جز این است که افتخار آفرینان یک ملت در هر یک از عرصه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، مذهبی، تاریخی، اقتصادی، علمی، تحقیقاتی و ورزشی در واقع خزائن و سرمایه های ارزشمند آن ملت محسوب می شوند؟

حال وظیفه شورای شهر سولدوز چیست؟

بی تعارف بایستی اذعان نمود که اعضای محترم شورای شهرکه برخواسته از بطن و متن مردم بوده و با رأی مستقیم مردم بر کرسی شورا تکیه زده ومیدهند،عصاره مردم به حساب می آیند و وظیفه مهمی در قبال حفظ ارزشها و مفاخرشهر برعهده داشته ودر واقع تکریم بزرگان و علما و مفاخر علمی، ادبی، سیاسی و تاریخی شهر با همکاری و همیاری سایر ارگانهای فرهنگی و متولیان امرجزء اقدامات و مأموریتهای آنان به حساب می آید. اما همچنان که پیشتر نیز قید شد مهمترین شیوه حفظ و حراست از این سرمایه های فاخر منطقه میتواند به شکل:

-         نامگذاری معابر،خیابانها، میادین، مدارس، نهادها، مراکز خصوصی ودولتی براساس اسامی شخصیتهای برجسته سولدوزی.

-         برگزاری سمینارها و همایشهای ویژه پاسداشت بزرگان و نام آوران.

-         کمک به تدوین و تألیف تذکره مشاهیر شهر.

-         برگزاری مراسم ویژه ای چون سالگرد ولادت یا رحلت یا شهادت مشاهیر گذشته و عصرحاضر

-          دلجویی ازخانواده ها و بازماندگان آن عزیزان

-         تقریر شرح حال این بزرگان در جراید، کتب، سایتها و رسانه ها

باشد اما در این بین، نامگذاری خیابانها و معابر و میدانها و بلوارها و پارکها از مهمترین و مؤثرترین راههای شناساندن مشاهیر و نام آوران منطقه می باشد .

بدون شک اعضای شهر سولدوز در کنار نهادهایی چون شهرداری، فرمانداری، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر نهادها و متولیان امر فرهنگ با همکاری مراکز و نهادهای علمی نظیر دانشگاه پیام نور، دانشگاه آزاد اسلامی، اداره آموزش و پرورش و دیگر مجموعه ها این امکان را داشتند که در جهت اجرایی نمودن موضوع  مزبور اقدامات اساسی را معمول و دین خویش را به قافله سالاران عرصه های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی،مذهبی وعلمی، ورزشی و... سولدوز ادا نمایند. در این زمینه هستند کسانیکه دل در گرو پیشرفت و تعالی سولدوز داشته وحاضرند به قدرت قلم و اندیشه و مشاوره و اهداء و ارائه اسناد و مقالات علمی و تاریخی - چنانچه همتی از سوی متولیان امر وجود داشته و در این زمینه فراخوانی نموده باشند- بدون چشمداشت به یاری آنان بشتابند و نقشی پررنگ در این حیطه ایفا نمایند. شورای اسلامی شهرسولدوز با کمک و همیاری اداره کل میراث فرهنگی استان - که متأسفانه شهرستان سولدوز علیرغم دارابودن جاذبه های تاریخی، طبیعی و باستانی بسیار مهم و مشهور فاقد اداره میراث فرهنگی بوده و لازم است اقدامات اساسی نیز در جهت استقرار این اداره معمول گردد - می تواند بخشی از موزه سولدوز را به مکانی برای نگهداری و به نمایش درآوردن اسناد و مدارک تاریخی، مطبوعاتی و سیاسی و آثار و تصاویر و زندگینامه بزرگان این شهر قرار دهد تا همة مردم و مسافرین بتوانند ضمن بازدید و ملاحظه این آثار با نام آوران دیار تاریخی سولدوز نیز آشنا شوند.

وظیفه همة کسانیکه قدرت برداشتن قلم و جرأت برداشتن قدم در این عرصه مهم را دارند این است که اگر هم از توان اجرایی و مدیریتی لازم برخوردار نمی باشند، با نگارش مقالات و به تصویر کشیدن شرح زندگی و آثار آنان و نیز طرح مشکلات و نارساییهایی که مانع بزرگی درجهت  شناساندن نام آوران واساطیر عرصه های مختلف علمی، سیاسی،تاریخی، مبارزاتی، اجتماعی ،تحقیقاتی، مذهبی، ورزشی، و. مطبوعاتی سولدوزتلقی میشوند گامهایی مؤثر بردارند تا با این اقدام نوشتاری دربرابر سؤالات نسل آتی روسفید بوده و مدیون گذشتگان نباشند.

نویسنده : اسفندیار سپهری نیا
:: مرتبط با: تحلیل ها , فرهنگی ,:: برچسب‌ها: مفاخر سولدوز , نقدی بر عملكرد شورای شهر سولدوز , شورای شهر نقده , مفاخر آذربایجان و سولدوز , مفاخر نقده ,
ن : شورای نویسندگان
ت : جمعه 3 خرداد 1392