تبلیغات
اروم نیوز، تحلیل بلاگ، اورمیه سسی ، آذربایجان سسی ، اورمو سسی ، - 60 نماینده تورک زبان مجلس و موضوع دریاچه اورمیه
آیا تعطیلی پنجشنبه هارا حق مردم و به مصلحت استان آذربایجان غربی میدانید ؟تعداد نویسندگان اروم نیوز : 6 نفر
كل مطالب ارسال شده: عدد
هسته ی مرکزی مدیریت اروم نیوز: 2 نفر
آخرین بروز رسانی :
دامنه اروم نیوز: www.urumnews.ir
دامنه جدید اروم نیوز : www.urumia.orq.ir
قدرت گرفته از : اپراتورهای شخصی کارگروه اروم نیوز !

خبرگزاری آذردیلی نیوز آذربایجان غربی

اورمو گولو جان وئــریـر

 60  نماینده تورک زبان مجلس و موضوع دریاچه اورمیه


اروم نیوز (( اورمیه سسی )) : مجلس شورای اسلامی به عنوان نهاد قانون گذاری کشور، نقش مؤثر و پر رنگی را در اداره کشور دارا می باشد می توان گفت مجلس شورای اسلامی رکن اصلی قوه مقننه در نظام جمهوری اسلامی است که از نمایندگان منتخب مردم تشکیل شده و مصوبات آن در صورت تأیید شورای نگهبان برای اجرا به قوه مجریه ابلاغ خواهد شد اما ...


از این رو این نهاد با دارا بودن اختیارات وامکانات فراوان ملزم است تا هنگام بروز مشکل یا خللی در کشور به بررسی شرایط و اوضاع کشور، راهکارهای متناسب مبتنی بر مصلحت منافع ملی را اتخاذ کرده و با پیگیری مداوم به حل مشکلات پیش آمده بپردازد و کشور را از بحران های فعلی و عواقب آن نجات دهد.

یکی از مشکلات و دغدغه های مهمی که از چند سال اخیر شاهد نمایان شدن آن هستیم، معضل خشک شدن دریاچه اورمیه می باشد. این دریاچه بنابر دلایل فراوان طبیعی همچون خشکسالی و دلایل غیر طبیعی همچون سدهای فراوان و پل میانگذر، حجم فراوانی از آب موجود در بستر خود را از دست داده و اکنون بدلیل عدم آبرسانی در وضعیت وخیم و بحرانی بسر می برد.

بنابر وظایف و اختیارات مجلس شورای اسلامی، این نهاد ملزم بود تا از همان ابتدا سال های اولیه خشک شدن دریاچه اورمیه با تصویب مصوبات قوی و کارآمد و الزام دولت وقت به اجرای آنها از تشدید اوضاع این دریاچه ملی جلوگیری کند اما متأسفانه در طول این چند سال نمایندگانی که با خود لقب وکلای ملت را یدک می کشند با کم کاری ها و سستی های فراوان و با امروز و فردا کردن نه تنها در راستای احیای دریاچه اورمیه اقدامی مثبت از خود نشان ندادند بلکه با این عمل خود دست دولت را نیز در رابطه با احیا و نجات دریاچه اورمیه بسته نگه داشتند.

دریاچه اورمیه به دلیل قرار گرفتن در منطقه آذربایجان و شهر اورمیه علاوه بر اهمیت ملی و عمومی فراوانی که در میان تمامی ملت دارد، دارای یک ارزش هویتی برای تورک زبانان ایران اسلامی دارد که این نیز یک امر طبیعی می باشد، چرا که اگر دومین دریاچه شور جهان مثلاً در منطقه ای فار نشین یا کرد نشین قرار می گرفت مطمئناً برای این عزیزان ارزش هویتی پیدا میکرد.

در این میان با توجه به ارزش فراوان این دریاچه در میان مردمان تورک ایران زمین، نمایندگان تورک زبان مجلس به عنوان وکلای قانونی مردم تورک ایران وظیفه داشتند تا با تمام نیرو و با اتحاد و همدلی موضوع دریاچه اورمیه را به عنوان اولویت کاری خویش قرار دهند و از هیچ تلاشی برای تصویب مصوبات قوی و بودجه ای کافی برای احیای این دریاچه دریغ نکنند و از بعضی کم کاری ها و سستی های موجود پرده برداشته و با اقدامات قانونی مجلس را به فعالیت های شبانه روزی در رابطه با این موضوع ملزم می کردند.

اما متأسفانه با وجود بیش از 60 نماینده تورک زبان در مجلس شورای اسلامی، تاکنون هیچ اقدامی از سوی آنان برای نجات دریاچه اورمیه صورت نگرفته است و این نمایندگان نیز همراه با سایر نمایندگان مجلس با تصویب مصوبات ضعیف که هیچگاه عملی نشده اند و همچنین اختصاص بودجه ای بسیار تحقیر آمیز و اندک که در جریان همین جلسات صرف میوه، چای و شیرنی می شود تا عملاً از عدم رغبت خود برای نجات این دریاچه و عدم توجه و احترام به خواسته های به حق و قانونی مردم ایران پرده بر می دارند.

بنظر نگارنده نمایندگان مجلس بویژه نمایندگان تورک زبان مجلس به رسالت اصلی خویش در قبال دریاچه اورمیه به درستی عمل نکرده اند و با غفلت خود، هر روز فرصت های طلایی برای نجات دریاچه اورمیه را از دست می دهند و همچنان اورمو گولو این نگین فیروزه ای آذربایجان ایران نفس های آخر خود را میکشد و شاید دیگر مأیوس از جان گرفتن دوباره و مصوبات نمایندگان مجلس.                 

بهنام بابازاده:: مرتبط با: تحلیل ها ,:: برچسب‌ها: اورمو گولو , موضوع دریاچه اورمیه و معضل مجلس , نگین آذربایجان , دریاچه اورمیه , موضوع دریاچه اورمیه , نمایندگان مجلس و دریاچه اورمیه ,
ن : شورای نویسندگان
ت : شنبه 28 اردیبهشت 1392