تبلیغات
اروم نیوز، تحلیل بلاگ، اورمیه سسی ، آذربایجان سسی ، اورمو سسی ، - سیب هایی با طعم تلخ برای اورمیه ای ها
آیا تعطیلی پنجشنبه هارا حق مردم و به مصلحت استان آذربایجان غربی میدانید ؟تعداد نویسندگان اروم نیوز : 6 نفر
كل مطالب ارسال شده: عدد
هسته ی مرکزی مدیریت اروم نیوز: 2 نفر
آخرین بروز رسانی :
دامنه اروم نیوز: www.urumnews.ir
دامنه جدید اروم نیوز : www.urumia.orq.ir
قدرت گرفته از : اپراتورهای شخصی کارگروه اروم نیوز !

خبرگزاری آذردیلی نیوز آذربایجان غربی

نظریه جالب پیرامون علل خشکی دریاچه

سیب اورمیه، سیبی است خیلی گران و تلخ ، بسیار تلخاروم نیوز ( اورمیه سسی ) : ابتدا ، به نظر می رسد آنچه که تاکنون درباره دلیل واپس نشینی و خشک شدن بخش بزرگی از عرصه دریاچه اورمیه گفته شده دقیق نبوده و در این باره یک مولفه مهم کاملا مورد بی توجهی قرار گرفته است: تغییر الگوی کشاورزی منطقه از تاکستان به باغ های سیب ...

البته مواردی همچون سدسازی بی رویه، میانگذر دریاچه، الگوی نامناسب کشت و . . . نیز تاثیر خود را دارند، اما می توان گفت یا این تاثیرات کمتر از مولفه پیش گفته است و یا اساسا این مولفه در مورد مهمی مثل تغییر گسترده نظام هیدروشناختی منطقه از طریق سدسازی های متعدد نقش علت غایی را داشته است.

بعد: ماجرا این است که در سی سال گذشته بنا به دلایل عمدتا فرامتنی، یعنی دلایلی بعضا غیر مرتبط با حوزه اقتصاد کشاورزی، به تدریج تاکستانهای آزربایجان غربی تبدیل به سیبستان شدند. آنچنانکه هم اکنون نسبت به سی سال پیش مساحت تاکستانها نود درصد کاهش یافته و به همین نسبت بر مساحت باغ های سیب افزوده شده است. نیاز آبی هر هکتار انگور حدود ۵۰۰ متر مکعب است. اما هر هکتار باغ سیب به ۶۳۰۰ متر مکعب آب نیاز دارد. یعنی هر هکتار باغ سیب افزون بر دوازده برابر بیشتر از تاکستان نیاز به آب دارد. افزایش دوازده برابری نیاز آبی حوزه کشاورزی در این سی سال عامل عمده سرمایه گذاری های عظیم در جهت بهره برداری از منابع آبی سطحی و زیر زمینی منطقه، سدسازی و کانال کشی بدون ضابطه و . . . بوده است. قطعا اگر تاکستانها به سیبستان تبدیل نمی شدند، این همه سدسازی بدون توجیه بود و بخش عمده حقابه ای که هم اکنون از دریاچه اورمیه دریغ داشته می شود همچنان روانه آن می شد.

سرانجام: به گفته مدیران استان آزربایجان غربی در همه سالیان گذشته تولید سیب در این استان رشد متوسط پنج درصدی داشته است. به طور کلی افزایش تولید سیب و تبدیل آزربایجان غربی به یک استان صادرکننده این محصول از جمله اقدامات مشعشع بخش کشاورزی کشور انگاشته می شود. اما اکنون با عقب نشینی تدریجی دریاچه اورمیه وقت آن است که بهای واقعی سیب این منطقه محاسبه شود. اگر بپذیریم بسیاری از آثار زیست محیطی خشکیدن دست کم یک سوم از عرصه این دریاچه غیر قابل جبران بوده و از سوی دیگر تداوم این وضعیت شمال غرب ایران را با یک مصیبت طبیعی بی مهار روبرو خواهد کرد، آن وقت به این نتیجه می رسیم که سیب اورمیه، سیبی است خیلی گران و تلخ. بسیار تلخ.

دکتر ناصر کرمی

:: مرتبط با: فرهنگی ,:: برچسب‌ها: دریاچه اورمیه , اورمو گولو , تغیر رویه کشاورزی در اورمیه ,
ن : شورای نویسندگان
ت : دوشنبه 2 اردیبهشت 1392