تبلیغات
اروم نیوز، تحلیل بلاگ، اورمیه سسی ، آذربایجان سسی ، اورمو سسی ، - نتخابات ریاست جمهوری و سوء استفاده از حقوق اقوام
آیا تعطیلی پنجشنبه هارا حق مردم و به مصلحت استان آذربایجان غربی میدانید ؟تعداد نویسندگان اروم نیوز : 6 نفر
كل مطالب ارسال شده: عدد
هسته ی مرکزی مدیریت اروم نیوز: 2 نفر
آخرین بروز رسانی :
دامنه اروم نیوز: www.urumnews.ir
دامنه جدید اروم نیوز : www.urumia.orq.ir
قدرت گرفته از : اپراتورهای شخصی کارگروه اروم نیوز !

خبرگزاری آذردیلی نیوز آذربایجان غربی

آذربایجان بازیچه نیست

انتخابات ریاست جمهوری و سوء استفاده از حقوق اقوام

http://s3.picofile.com/file/7715796662/963000.jpg

اروم نیوز (( اورمیه سسی )) : با فرا رسیدن هر انتخاباتی به ویژه انتخابات ریاست جمهوری سخن از اقوام مختلف و حق و حقوق بر جای مانده آنان، به یكی از «ابزارهای تبلیغاتی» كاندیداها بدل شده و هر كاندیدائی به فراخور، گوی سبقت از دیگری ربوده و در تبلیغات خود اعلام می دارند كه در صورت پیروزی و تكیه زدن بر جایگاه قدرت، تبعیض ها و نابرابری ها را از بین برده و به احیاء حقوق حقه قومیت ها خواهند پرداخت!! اما تاسف آور است كه با قرار گرفتن در مصدر قدرت، همه وعده ها رو به فراموشی می گذارد ...

 

از ورای چنین وعده هایی و ادعاهایی، آنچه ذهن شهروند هوشیار و مبتلا نشده به »آلزایمر فرهنگی« را به خود مشغول می كند این سوال است كه: آیا می توان باور داشت كسانی كه سالها بر اریكه قدرت بوده و قدمی در این راستا بر نداشته‏اند، این بار به وعده خود عمل نموده و آچه را كه می گویند محقق نمایند؟!!

سی سال از پیروزی انقلاب شكوهمند اسلامی می گذرد، انقلابی كه آمده بود تا با بر هم پیچیدن طومار استبداد «آریا»مهری و برقراری عدالت، آزادی و برابری، از ظلم مسلم یكسان سازی قومی فروكاهد، هنوز هم از اجرای اصول ۱۵ و ۱۹ قانون اساسی بازمانده است؟! اصولی كه با اجرای آنها كمترین حق بشری یعنی تحصیل به زبان مادری محقق می شد، نه تنها هنوز اجرایی نشده بلكه به ابزاری برای جلب آراء اقوام تبدیل گردیده است!

آیا می توان باور داشت كه با پیروزی هر یك از كاندیداها ـ كه درست نزدیك انتخابات به خاطر آورده اند كه در ایران اقوام دیگری غیر از «قوم فارس» نیز وجود دارد! ـ منِ «تؤرك»، منِ «عرب»، منِ «بلوچ»، منِ «تؤركمن» و … نیز همچـون یك شهرونـد «فارس» بتوانم« زبان مادری» خود را به صورتی آكادمیك در مدرسه و دانشگاه بیاموزم و از این« حق طبیعی هر انسان» بیش از این بی بهره نباشم؟ مخاطب گویندة خبر و مجریان برنامه های مختلف رادیویی و تلویزیونی كه به زبان مادری ام سخن می گویند، قرار گرفته و موسیقی خود را از رسانه های ارتباطی به زبان مادری ام بشنوم؟!

آیا باز فردا، با نوشتن مقاله ای در «اهمیت زبان مادری» مورد مواخذه و پرسش قرار نخواهم گرفت و به انواع اتهامات متهم نخواهم شد!؟

آیا پس از سالها درخواست برای تبدیل زبان مصوب نشریه از فارسی به «تؤركی ـ فارسی» می شود دیگر مشكلی نداشته باشم؟!
آیا … ؟

آنچه این روزها، در از بین بردن تبعیض ها و محرومیتها و مظالم ناشی از آن بر اقوام بیان می شود نه آسمان ریسمان كردن است و نه بیان موضوع از قول كسانی كه هیچ آگاهی و اشرافی نسبت به تبعیض ها نداشته باشند! عنوان كنندگان چنین سخنانی كسانی هستند كه خود سالهای سال در مصدر قدرت بوده و می دانند كه در طی ۸۰ سال گذشته با اعمال سیاستهای قرون وسطائی و با هدف استحاله فرهنگی چه بر سر قومیتها آورده شده است، اما متاسفانه در سالهای حضور در قدرت سكوت كرده قدمی برنداشته اند!؟ می دانند كه دستگاه فرهنگی كشور تحت نفوذ روشنفكران اسلام ستیز و عرب ستیز و تؤرك ستیز باستان پرست كه هنوز بعد از گذشت سی سال از انقلاب اسلامی سیاستهای قوم پرستانه آنها احاطه و سیطره دارد، چه اهدافی را پی گرفته اند؟

سیاستی كه به حق از آن باید تعبیر به «نسل كشی فرهنگی» كرد چنان بی رحمانه به زبان و فرهنگ قومیتها هجوم آورد كه اكنون ملتی نه توان نوشتن به زبان مادری خود را دارد و نه امكان خواندن!

»آریا«مِهریان غافل از آن بودند كه فرهنگ و ادبیات یك ملت شاید مواجه با ركود شود، اما هیچگاه نخواهد مرد! چه، اگر مردن امكان پذیر بود امروز محقق ساختن مطالبات قومیتها به شعار انتخاباتی بدل نمی گشت! با این اوصاف اگر آرمانهای انقلاب مورد توجه بوده و علاقه به پیشرفت و تمامیت ارضی ملاك امور باشد باید كه چینن رویكردی را مورد عنایت و توجه قرار داده، نسل كشی فرهنگی رضاخانی را از بین برده و با پرهیز از نگاه امنیتی اجازه داد اصول مغفول مانده قانون اساسی اجرائی شود.

كارشناسان دستگاههای فرهنگی و امنیتی باید بدانند آنچه امروز بر زبان كاندیداها جاری می شود، حقایق غیر قابل انكار اجتماعی و مطالبات فرو خورده ای است كه بی توجهی به آنها شكاف ها را عمیق تر و گسترده تر خواهد كرد.

استمرار چنان سیاستی نه تنها با آرمانهای انقلاب شكوهمند اسلامی همخوانی ندارد، بلكه میراث بر جای مانده از سیاست های «نژاد پرستانه» رژیم «آریا»مهری پهلوی در راستای «یكسان سازی قومی» است، كه هم اكنون نیز توسط باستانگرایان كوروش و داریوش پرست و «زرتشت‏گرا» كه همچنان در دستگاههای فكری و فرهنگی نفوذ و ظهور دارند، مزدورانه و مزوّرانه پیگیری و دنبال می شود.
:: مرتبط با: انتخابات ریاست جمهوری ایران و مطالبات مردم آذربایجان ,:: برچسب‌ها: انتخابات ریاست جمهوری و مردم آذربایجان , آذربایجان و ریاست جمهوری , انتخابات ریاست جمهوری 92 , ایران و مطالبات اقوام , آذربایجان در انتخابات 92 ,
ن : شورای نویسندگان
ت : شنبه 17 فروردین 1392