تبلیغات
اروم نیوز، تحلیل بلاگ، اورمیه سسی ، آذربایجان سسی ، اورمو سسی ، - ممنوعیت لباس اصیل آذربایجانی در جشنواره مطبوعات استان آذربایجان غربی
آیا تعطیلی پنجشنبه هارا حق مردم و به مصلحت استان آذربایجان غربی میدانید ؟تعداد نویسندگان اروم نیوز : 6 نفر
كل مطالب ارسال شده: عدد
هسته ی مرکزی مدیریت اروم نیوز: 2 نفر
آخرین بروز رسانی :
دامنه اروم نیوز: www.urumnews.ir
دامنه جدید اروم نیوز : www.urumia.orq.ir
قدرت گرفته از : اپراتورهای شخصی کارگروه اروم نیوز !

خبرگزاری آذردیلی نیوز آذربایجان غربی


ممنوعیت لباس اصیل آذربایجانی در جشنواره مطبوعات استان آذربایجان غربی
 

اروم نیوز (( اورمیه سسی )) : جشنواره مطبوعات استان آذربایجان غربی سرانجام بعد از تاخیر 6 ماهه برگزار شد که حواشی بسیاری را همانند ادوار گذشته در خود جای داد که یکی از اصلی ترین آن ، ممنوعیت پوشش لباس غرفه داران به لباس اصیل آذربایجانی بود... 
نشریه ارمغان آذربایجان چاپ شهرستان نقده که غرفه ی خود را در همان ابتدای ورودی سالن برگزاری جشنواره برپا کرده بود ، غرفه داران خود را نیز با پوشش کامل اصیل آذربایجانی انتخاب کرده بود که دل هر بیننده ای را در بدو ورود به جشنواره مطبوعات تا اوج احساسات درونی به جوش می آورد و جلب توجه میکرد

اما در روز دوم این نمایشگاه مسئولین برگزاری جشنواره دستور ممنوعیت پوشش غرفه داران با لباس اصیل آذربایجانی و محلی خویش را صادر کرده بودند که سوالات بسیاری را در ذهن غرفه داران و فعالان مطبوعاتی استان آذربایجان غربی تداعی کرد  که آیا این لباس ها که جزئی جدا نشدنی از تاریخ با صلابت آذربایجان میباشد ، و تمامی قسمت های بدن را پوشش قرار میدهد و هیچ جای بدن بیرون نمی ماند با باورهای اسلامی ما همخوانی ندارد؟ که صد البته جواب منفی میباشد و تاریخ خود گواه این ادعاست.

جالب ترین نقطه ، کسب رتبه ی برتر  همین مجموعه ( نشریه ارمغان آذربایجان ) در جشنواره تهران با همین لباس های محلی آذربایجانی بود که در اورمیه ممنوع اعلام شد !!!!!! همین کوتاه بس که شاید مسئولین به خود آیند و به ما فشار نیاورند که چرا این مسئله را رسانه ای کردیم!!

اما تحلیلی اجمالی بر رخدادهای جشنواره مطبوعات استان آذربایجان غربی :

سالی که نکوست از بهارش پیداست، مصداقی برای جشنواره مطبوعات استان که پس از 6 ماه تاخیر، امروز در اورمیه آغاز بکار کرد که نشاید نامش را جشنواره نهند که همان بهتر بگویند اردویی 3 روزه برای دور هم جمع شدن فعالان رسانه ای استان و به به و چه چه گویی مسئولان فرهنگ و ارشادی استان در مقابل میهمان بلند پایه شان تا نشان دهند در این استان هم عرصه رسانه فعال است و به ظاهر متولیان دولتی این عرصه از هیچ تلاشی برای قلم بدستان و تلاشگران مطبوعات و خبرگزاری ها فروگذار نمی کنند.

هیچ کس هم نداند ما فعالان این عرصه در استان به خوبی می دانیم و واقف هستیم که تمام این دورهم گردآمدن ها چیزی جز از گردن انداختن یکی از برنامه های روتین وار اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست و فقط رفع تکلیف است تا بگویند ما هم جشنواره برگزار کردیم.

جشنواره عنوانی دهن پرکن است که کسانی که دستی به آتش این برنامه در آذربایجان غربی ندارند و از دور خبر برگزاری آن را می شنوند به نظرشان به قول عامه مردم در حد و اندازه تیم ملی است اما زهی خیال باطل که بعد از یک سال دوندگی و تلاش همه فعالان مطبوعاتی و خبرگزاری های استان برای روی پا نگه داشتن رسانه هایشان که تمام بی مهری ها، تبعیض ها، بی عطوفتی ها، توهین ها و بی تعهدی ها را متحمل شدند، اما همچنان از روی علاقه  و عشق درونی فعالیت در این بخش را ادامه می دهند، شنیدن خبر برگزاری جشنواره استانی مطبوعات همچون آواز دهلی است که تنها از دور خوش است و از نزدیک عرق شرم بر جبین نه متولیان که همین مخاطبان جشنواره یعنی مطبوعات و رسانه ها جاری می سازد که چگونه قدرشان می دانند و چگونه برای پاسداشت یک عمر دوندگی هایشان مورد تجلیل قرار می گیرند.

برگزاری این جشنواره که می توانست فرصتی مناسب برای معرفی رسانه های مختلف استان و جذب مخاطب باشد در محلی برپا می شود که گذر احدالناسی به آنجا نمی افتد، از تبلغایت شهری و اطلاع رسانی عمومی هم که هیچ خبری نیست.

گذشته از زمان تاخیر برگزاری این جشنواره، اما اینکه موعد برگزاری آن به هفته های آخر اسفند ماه افتاده است، می شد از آن بهره برداری لازم را انجام داد تا برگزاری آن را همزمان با برگزاری نمایشگاه فروش بهاره در محل نمایشگاه های بین المللی(!) واقع در پارک جنگلی که یکی از سالن های آن خالی و فضای لازم برای برگزاری نمایشگاه مطبوعات بود، می کرد و با این اقدام دو نشان با یک تیر هدفگذاری می شد که هم تعداد بازدیدکنندگان را افزایش می داد و هم اینکه امکان تنوع بخشی به نمایشگاه را افزایش می داد.

مطبوعات که خود علمدار اطلاع رسانی و تبلیغات محسوب می شوند زمانیکه که خود به این مهم نیاز دارند مورد بی مهری قرار گرفته و آنگونه که باید برای اطلاع رسانی عمومی از محل برگزاری این نمایشگاه و زمان آن اقدامی در خور انجام نشده تا فضایی مناسب برای تعامل بین مردم و رسانه ها فراهم و با یک تعامل نزدیک بتوان کیفی سازی بیشتر مطالب و بیان دردها ومشکلات موجود در بطن جامعه را امکان سازی کرد، موضوعی که تحقق آن در جشنواره فعلی بعید به نظر می رسد.

البته از نگاهی دیگر باید گفت همان بهتر که این جشنواره سوت و کور برگزار شود  چرا که حضور مردم در آن، جز آبروریزی عاید دیگری نخواهد داشت. از قدیم گفته اند خدا خانه آخرت آدم را هم بزرگ و گشاد در نظر بگیرد اما در این نمایشگاه غرفه هایی با ابعاد 2*3 و راهروهایی با عرض کمتر از دو متر چگونه می تواند پذیرای مردم واهالی مطبوعات و رسانه ها باشند؟ 

در غربت مطبوعات و خبرگزاری های استان همین بس که افتتاحیه آن بدون حضور استاندار که به قول خودش از همین عرصه شروع کرده و امروزه به مدیریت یک استان رسیده برگزار شد.

وقتی گوشه ای بی نام و نشان و خارج از گود وبا وجود این همه امکانات و سالن هایی که در اورمیه وجود داشت به مطبوعات اختصاص داده می شود و آن هم فضایی تنگ و کوچک با سازه پیش ساخته و بدون وسایل گرمایشی دیگر سخن از کیفیت توجهات به مطبوعات و رسانه ها آب بر هاون کوبیدن است وقتی حتی توان و یا توجه به آراستن ظاهر هم توسط مسئولان وجود ندارد دیگر باید سخن کوتاه کرد چرا که گفتن از بطن واقعیت ها و بیان دردهای درونی کاری عبث و بیهوده است
 
 
 
 :: مرتبط با: فرهنگی ,:: برچسب‌ها: نمایشگاه مطبوعات استان آذربایجان غربی , حواشی نمایشگاه مطبوعات استان آذربایجان غربی , ممنوعیت لباس های محلی در آذربایجان , نمایشگاه مطبوعات در اورمیه , حواشی نمایشگاه , مطبوعات استان ,
ن : شورای نویسندگان
ت : چهارشنبه 23 اسفند 1391