تبلیغات
اروم نیوز، تحلیل بلاگ، اورمیه سسی ، آذربایجان سسی ، اورمو سسی ، - آذربایجان باز هم صاحب بانک نشد
آیا تعطیلی پنجشنبه هارا حق مردم و به مصلحت استان آذربایجان غربی میدانید ؟تعداد نویسندگان اروم نیوز : 6 نفر
كل مطالب ارسال شده: عدد
هسته ی مرکزی مدیریت اروم نیوز: 2 نفر
آخرین بروز رسانی :
دامنه اروم نیوز: www.urumnews.ir
دامنه جدید اروم نیوز : www.urumia.orq.ir
قدرت گرفته از : اپراتورهای شخصی کارگروه اروم نیوز !

خبرگزاری آذردیلی نیوز آذربایجان غربی

آذربایجان باز هم صاحب بانک نشد

 
اروم نیوز ((  اورمیه سسی )) : ایران کشوری است که کلیه امور مالی و بانکی آن در مرکز کشور متمرکز شده است. شعب مرکزی و دفاتر اصلی تمامی بانکها،موسسات مالی، بورس و شرکتهای کارگزاری و کلیه شرکتهای بیمه در تهران است. این حالت روال پذیرفته شده در ایران می باشد که طی ۹۰ سال گذشته روند به همین سیاق ادامه داشته است اما در این میان ....

اما در این بین علاقه مردم آذربایجان، بخصوص تبریز، به داشتن بانکی مستقل جالب توجه است. علاقه ای که بجز آذربایجان در بین هیچ یک از مردم مناطق دیگر مشاهده نمی شود. این علاقه و آرزوی مردم آذربایجان البته بارها تا مرز تحقق نیز پیش رفته است،اما هر بار دستهای نامرئی جلوی آن را گرفته اند.
اولین بار که بانک مختص آذربایجان به طور جدی مطرح شد اوائل دهه ۷۰ شمسی بود. در آن زمان عبدالعلی زاده، استاندار وقت آذربایجان شرقی اعلام نمود که به زودی بانکی بنام بانک آذربایجان تاسیس خواهد شد و مرکز آن نیز در تبریز خواهد بود. اما تلاشهای وی در این مورد با مقاومت بانک مرکزی مواجه گردید و او در نهایت نتوانست به این خواسته مردم آذربایجان و خصوصاً تبریز جامعه عمل بپوشاند. در نهایت عبدالعلی زاده برای سرپوش گذاشتن بر این وعده شکست خورده خود شرکت سرمایه گذاری توسعه آذربایجان را ایجاد نمود. شرکتی که در نوع خود برای اولین بار در ایران ایجاد شده بود اما در مقابل خواست مردم سرابی بیش نبود.
سالها بعد زنوزی تصمیم گرفت تا این خواست مردم آذربایجان را محقق سازد. طی صحبتهای غیر رسمی خبر از تاسیس بانک آذربایجان شرقی داده شد. در نهایت نیز بانک گردشگری که حدود ۴۵درصد سهام آن در اختیار زنوزی بود ایجاد شد و قرار شد شعبه مرکزی این بانک در تبریز باشد. اما بانک مرکزی مدت کوتاهی بعد از تاسیس آن فعالیتهای آن را متوقف نمود و در نهایت زنوزی و شرکایش مجبور به واگذاری سهام بانک گردیدند. به این ترتیب دومین اقدام در جهت ایجاد بانکی با محوریت آذربایجان شکست خورد.
سومین مورد که بطور جدی وارد این مقوله گردید و تلاش نمود انحصار مالی و بانکی را از تهران خارج نماید، موسسه جوانان خیر بود. موسسه کوچکی که در سال ۸۱ از مرند شروع به فعالیت نمود.در سال ۸۴ موسسه قرض‌الحسنه مولی‌الموحدین تبریز را تملک نمود و پس از ان به سرعت رشد نمود. به تدریج فعالیت خود را علاوه بر آذربایجان شرقی به استانهای آذربایجان غربی، اردبیل و کردستان گسترش داد و در مقدمات حضور در استانهای تهران و زنجان نیز آماده گردیده بود. اما همزمان با گسترش موسسه قرض الحسنه جوانان خیر فشارهای بانک مرکزی نیز افزایش یافت.
با این حال مدیران موسسه اعلام نمودند که به زودی موسسه جوانان خیر را به بانک تبدیل خواهند نمود و نام بانک سهند را انتخاب نمودند. در چنین شرایطی بانک مرکزی بر شدت فشارهای خود افزود و در نهایت طی اطلاعیه ای عجیب به یکباره موسسه مالی و اعتباری با بیش از ۱۰ سال سابقه را فاقد مجوز معرفی نموده و کلیه سپرده های آن را به موسسه مالی و اعتباری کوثر که وابسته به وزارت دفاع و سپاه پاسداران می باشد واگذار نمود.
به این ترتیب برای سومین بار مردم آذربایجان در حسرت تحقق یکی از آرزوهایشان باقی ماندند و آذربایجان صاحب بانک نشد.

البته به هیچوجه وب سایت تحلیلی اروم نیوز (( اورمیه سسی )) عملکرد موسسه جوانان خیر را موجه و عاری از تخلف نمی داند و مورد تائید خود نمی داند.
:: مرتبط با: تحلیل ها , سیاسی ,:: برچسب‌ها: بانک آذربایجان , آذربایجان باز هم صاحب بانک نشد , زنوزی و بانک گردشگری , بانک سهند , بانک جوانان خیر , انحلال بانک های آذربایجان , بانک مرکزی ,
ن : شورای نویسندگان
ت : دوشنبه 9 بهمن 1391