تبلیغات
اروم نیوز، تحلیل بلاگ، اورمیه سسی ، آذربایجان سسی ، اورمو سسی ، - تعطیلی پنجشنبه ادارات آذربایجان غربی در انتظار دستور استاندار
آیا تعطیلی پنجشنبه هارا حق مردم و به مصلحت استان آذربایجان غربی میدانید ؟تعداد نویسندگان اروم نیوز : 6 نفر
كل مطالب ارسال شده: عدد
هسته ی مرکزی مدیریت اروم نیوز: 2 نفر
آخرین بروز رسانی :
دامنه اروم نیوز: www.urumnews.ir
دامنه جدید اروم نیوز : www.urumia.orq.ir
قدرت گرفته از : اپراتورهای شخصی کارگروه اروم نیوز !

خبرگزاری آذردیلی نیوز آذربایجان غربی

این خبر در نظرسنجی سایت قرار گرفت شما نیز شرکت کنید
 

تعطیلی پنجشنبه ادارات آذربایجان غربی در انتظار دستور استاندار


 اروم نیوز (( اورمیه سسی )) : چندین دهه است که ادارات و نهادها، مراکز آموزشی و ارگانهای وابسته به دولت و نیز بخش خصوصی پایتخت دو روز هفته یعنی روزهای پنجشنبه و جمعه را در تعطیلی به سر می برند و این روند عادتی شده است تا مردم پایتخت برنامه زندگی خویش را براساس این دو روز تنظیم نمایند ...


این موضوع در بسیاری از کشورهای جهان متداول بوده چنانکه در این کشورها نه فقط مردم پایتخت بلکه تمامی ملت، روزهای شنبه، یکشنبه را در تعطیلی بسر برده و از این دو روز نهایت استفاده و بهره را می برند. در کشور ما به دلیل تقدس روز جمعه که مصادف با برگزاری نماز جمعه می باشد که البته از تأکیدات قرآن می باشد ، تعطیلی نیز در این روز تعیین گردیده و روز پنجشنبه هم از قدیم الایام به دلیل عقاید و معتقدات مذهبی مردم و بخصوص پس از پیروزی انقلاب اسلامی، روزی است که مردم سراسر کشور با حضور در مزارها و قبرستانها و زیارت قبور عزیزان به نوعی حالت تقدس به خود گرفته و به همین خاطر روزی باارزش تلقی می گردد. همانطور که پیشتر اشاره شد، دهها سال است که تمامی سازمانها و ادارات و شرکتهای پایتخت  به غیر از بخش آموزشی وزارت آموزش و پرورش در این روز تعطیل می باشند اما ادارات سایر استانها تنها روز جمعه تعطیل بودند. البته نبایستی فراموش کرد که ساعات کار مراکز اداری ، قضایی ، اجرایی ، دولتی و بخش غیر دولتی تهران در روزهای عادی از ساعت 7 صبح لغایت 16 بعد از ظهر می باشد و به دلیل طولانی مدت بودن ساعات اداری ، وعده نهار را نیز در برنامه اغلب این ادارات گنجانده شده و کارکنان چنین نهادهایی ، نهار خویش را در رستوران ادارات صرف می کنند و بدین ترتیب روزانه یک ساعت بیش از استانهای دیگر کشور در ادارات باقی مانده و این در واقع تلافی تعطیلی روز پنجشنبه می باشد.

این روند ادامه داشت تا اینکه در سال 1390 اولین وزارتخانه ای که برنامه تعطیلی روزهای پنجشنبه را در برنامه کاری خود و آنهم برای سراسر کشور بعد از پایتخت قرار داد وزارت آموزش و پرورش بود که به این اقدام همت گماشت و علیرغم انتقادهای فراوانی که از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی و نهادهای حاکمیتی صورت گرفت ولی وزیر مربوطه تصمیم خویش را عملی کرد و ابتدا از تعطیلی مدارس مقطع ابتدایی شروع و در سال جاری آن را به مقاطع راهنمایی و دبیرستان نیز تسری داد.

پس از وزارت آموزش و پرورش، اولین استانی که بعد از تهران به استناد بخشنامه هیئت وزیران که اختیار تعطیلی روزهای پنجشنبه را به استانداران محول نموده بود و نیز بر اساس اصل ۱۲۷ قانون اساسی ، بنا به دلایلی از جمله کاهش آلودگی هوا و محیط زیست و استفاده حداکثری از ایام تعطیلی و در جهت رفاه حال کارکنان، روز پنجشنبه را رسماً تعطیل اعلام و ساعات کاری بقیه ایام هفته را از ساعت 7 صبح الی 15 اعلام و به ادارات و نهادها ابلاغ نمود، استانداری اصفهان  بود . هنوز یک هفته از تصمیم استانداری اصفهان نگذشته بود که مردم استان بوشهر نیز به تصمیم استاندار خویش تن در دادند و استانداری بوشهر طی ابلاغیه ای از ادارات و نهادها خواست که روز پنجشنبه را در تعطیلی به سر برند و ساعات کاردر این استان را از ساعت 45/6 تا 15/15 تعیین و ابلاغ نمود . در یک ماه گذشته هم استانداران استانهای  خوزستان ، چهار محال و بختیاری و البرز از دیگر مقاماتی بودند که روز پنجشنبه را تعطیل اعلام کردند تا کارکنان این استانها بیشترین بهره را از تعطیلی دو روز در هفته ببرند. بدین ترتیب بعید نیست که تا ماههای آتی استانهای دیگری نیز به نهضت تعطیلی پنجشنبه ها بپیوندند و این امر به یک رسم معمول تبدیل گردد. اکنون کارکنان سایر استانها از جمله استان آذربایجان غربی  هم در انتظار تصمیم استاندار می باشند تا به تبع تصمیم سایر استانداران کارکنان مراکز اداری آذربایجان غربی هم از مزایای تعطیلی دو روزه برخوردار شوند و در کنار تفریح به رفع برخی مشکلات خویش هم همت گمارند.

اما در نقد این تصمیم نبایستی از نظر دور داشت که اگر تعطیلی پنجشنبه ها سراسری بشود - هر چند چنین تصمیمی موجب خوشحالی مردم بویژه کارکنان می گردد- اما به لحاظ فعالیتهای تجاری و ارتباطات بین المللی ، ایام مشترک مبادلات تجاری ایران با جهان فقط سه روز در هفته یعنی دوشنبه ، سه شنبه، چهارشنبه خواهد بود و این امر ضربه جبران ناپذیری بر اقتصاد کشور وارد خواهد ساخت . تازه اگر هر کدام از این روزها با مناسبتها و ایام مذهبی که طبق تقویم کشوری تعطیل می باشند، تلاقی نکند در آن صورت شرایط بدتر نیز خواهد شد.

با توجه به اهمیت ارتباطات در فعالبتهای تجاری و دیپلماتیک جهان از یک سو و نظر مساعد اکثریت قریب به اتفاق مسئولین و مردم مبنی بر تعطیلی 2 روز درهفته از سوی دیگر ، به نظر می رسد اگر تعطیلی روز پنجشنبه به روز شنبه موکول شود در آن صورت بخشی از مشکلات مربوط به ارتباطات تجاری کشور و نیز روابط اداری بین کشور و جهان رفع خواهد شد و یک روز به روزهای مشترک اداری اضافه خواهد شد. هر چند که برخی نیز عقیده دارند در ایران نیز به جای تعطیلی روزهای جمعه و پنجشنبه و بدون اینکه به مراسم عبادی سیاسی نماز روز جمعه خدشه ای وارد نماید، همچون مردم جهان ، روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل بشود که در آن صورت ایام ارتباطی ایران، به پنج روز فزونی خواهد یافت و منافع بسیاری نصیب کشور خواهد شد اما چنین رویکردی نظر مشورتی دولت و مرکز قانونگذاری کشور را می طلبد . با در نظر گرفتن مزایا و معایب این پیشنهاد اگر چنین وضعیتی در کشور اتفاق بیفتد، از یک سو صرفه جوییهای گسترده ای در انرژی، هزینه ها، سوخت و ... پدید خواهد آمد و به دلیل همسویی با جهان، جهش بزرگی در روابط اقتصادی، تجاری ایران و بین الملل ایجاد خواهد شد و خانواده ها از این دو روز استفاده حداکثری را خواهند برد و تغییراتی در شیوه زندگی ملت پدید خواهد آمد.

مهندس اسفندیار سپهری نیا
:: مرتبط با: سیاسی ,:: برچسب‌ها: آذربایجان غربی , استاندار , وحید جلال زاده , تعطیلی پنجشنبه ها در آذربایجان غربی , اورمیه , اروم نیوز , اورمیه سسی ,
ن : شورای نویسندگان
ت : یکشنبه 12 خرداد 1392
نمایش نظرات 1 تا 30