تبلیغات
اروم نیوز، تحلیل بلاگ، اورمیه سسی ، آذربایجان سسی ، اورمو سسی ، - نگاهی بر هویت مشترک ترکان سنی و شیعه مذهب آذربایجان
آیا تعطیلی پنجشنبه هارا حق مردم و به مصلحت استان آذربایجان غربی میدانید ؟تعداد نویسندگان اروم نیوز : 6 نفر
كل مطالب ارسال شده: عدد
هسته ی مرکزی مدیریت اروم نیوز: 2 نفر
آخرین بروز رسانی :
دامنه اروم نیوز: www.urumnews.ir
دامنه جدید اروم نیوز : www.urumia.orq.ir
قدرت گرفته از : اپراتورهای شخصی کارگروه اروم نیوز !

خبرگزاری آذردیلی نیوز آذربایجان غربی

نگاهی بر هویت مشترک ترکان سنی و شیعه مذهب آذربایجان


ترکان سنی مذهب ، جزو لاینفک آذربایجان


اروم نیوز (( اورمیه سسی)) : وقتی به تاریخ ایران مینگریم، آذربایجان به مانند ستاره ای در راس تاریخ این سرزمین می درخشد و به جرات میتوان گفت مردمان غیور آذربایجان در طول زمان صفحه – صفحه های تاریخ این سرزمین را رقم زده اند ، زمانی که از آذربایجان صحبت به میان می آید دو خصلت آشکار مردمانش در ذهن تجلی پیدا میکند ، یکی ترک زبان بودن و دومی مسلمان بودن آنها كه در این آب و خاک علاوه بر ترکان شیعه مذهب ، ترکان سنی مذهب هم زندگی میکنند که در تاریخ این سرزمین کهن نقش بسزایی داشته اند ...


در طول تاریخ ، ترکان سنی مذهب آذربایجان در ساحه های علم ، هنر، ادب و حماسه شخصیت های داهی چون شیخ صفی الدین اورموی ، عبدالقادر مراغه ای ، حساب الدین چلبی اورموی ( این اخی ترک ) ، شیخ ابوبکر اورموی ، محمد بیگ از فرماندهان سواره نظام شاه اسماعیل ، خان محمد اوستا جالو سردار بزرگ شاه اسماعیل کبیر که دشمنان از شنیدن نامش برخود میلرزیدند و دهها و صدها نام آور دیگر ، هویت آذربایجانی خود رابه اثبات رسانیده اند.


حضور نام آوری چون خان محمد اوستا جالو در اردوی شاه اسماعیل کبیر خود دلیلی محکم بر هویت یکسان آذربایجانی اعم از شیعه و سنی میباشد که عده ای با وارونه جلوه دادن حقایق درباره ی عملکرد شاه اسماعیل آنرا به نوعی دیگر نشان میدهند.
در زمان حال نیز چهره ی درخشان شعر و ادب آذربایجان زنده یاد عبدالرحمن طیار قولنچی متخلص به دده کاتب خود مصداق این ادعاست. در واقع چه کسی را ترک تر از دده کاتب میتوان یافت؟


وقتی صحبت از ترک زبانان آذربایجان میشود ، تمامی آذربایجانی ها اعم از شیعه و سنی را شامل میشود و ترک زبانان سنی مذهب نیز جزو لایفک هویت آذربایجان محسوب شده و صد البته میشوند. چرا که تاریخ گواه این مطلب است و به واقع سه رکن اصلی ، اسلام ، ایران و زبان ترکی هویت مشترک شیعه و سنی ترک زبان در آذربایجان و خصوصا غرب آن محصوب میشود و جدای از این نبوده و نیست.
عده ای با دستاویز قرار دادن این گلهای رنگارنگ ، نمیتوانند از برادری و هویت مشترک سوء استفاده کنند. گفتنی است ترکان سنی مذهب در بیشتر شهرها و روستاهای غرب آذربایجان ساکن هستند.


پراکندگی جمعیت این ترکان در شهرستان اورمیه، علاوه بر شهر اورمیه در 30 روستای این شهرستان نظیر روستاهای قولنجی، بند ، بالو ، گجین ، قیزیل خنیه ، تومتر ، کوکیا ، دیدان ، دول دیزه ، کول تپه ، ولینده ، کهریز ، ایستی سو ، باراجوق، پشتی یل، میاوق و ... به چشم میخورند .
لازم به ذکر است که مسجد برادران سنی مذهب ( سونلولر مچیدی ) نیز توسط حاج شریف افندی از علمای ترکان سنی مذهب به سال 1328 هجری قمری احداث شده است که نمادی از وحدت میان بردران سنی و شیعه مذهب در این شهر میباشد.

نویسنده : علی بابائی نیلویی
:: مرتبط با: تحلیل ها , فرهنگی ,:: برچسب‌ها: ترکان سنی مذهب , آذربایجان و ترکان سنی مذهب , اورمیه و ترکان سنی مذهب , ترکان شیعه و سنی , مفاخحر ترکان سنی مذهب , مردم اورمیه , ترکان سنی مذهب جزو لایفنک آذربایجان ,
ن : شورای نویسندگان
ت : سه شنبه 10 اردیبهشت 1392