تبلیغات
اروم نیوز، تحلیل بلاگ، اورمیه سسی ، آذربایجان سسی ، اورمو سسی ، - میدان مرکزی اورمیه كه وضعیتش ،شایسته نام ولایت فقیه نیست
آیا تعطیلی پنجشنبه هارا حق مردم و به مصلحت استان آذربایجان غربی میدانید ؟تعداد نویسندگان اروم نیوز : 6 نفر
كل مطالب ارسال شده: عدد
هسته ی مرکزی مدیریت اروم نیوز: 2 نفر
آخرین بروز رسانی :
دامنه اروم نیوز: www.urumnews.ir
دامنه جدید اروم نیوز : www.urumia.orq.ir
قدرت گرفته از : اپراتورهای شخصی کارگروه اروم نیوز !

خبرگزاری آذردیلی نیوز آذربایجان غربی

میدان اورمیه كه وضعیتش ، شایسته نام ولایت فقیه نیست

http://s2.picofile.com/file/7715831391/852000.jpg

اروم نیوز (( اورمیه سسی )) : میدان ولایت فقیه در مركز شهر اورمیه ، به عنوان یكی از مهم ترین و تاریخی ترین میادین شهری آذربایجان غربی محسوب می شود. در اهمیت این میدان همین بس كه تاكنون در سالهای پس از انقلاب همواره مبدا تمام راهپیمایی ها و اعتراضات مردمی در مناسبت هایی خاص چون 22 بهمن و روز جهانی قدس بوده است. در حالی كه نامگذاری نام ولایت فقیه بر این میدان می توانست آن را به مكانی توسعه یافته تبدیل كند ، اما طی سه دهه گذشته اقدام در خور توجهی صورت نگرفته و عدم برنامه ریزی اصولی و اجرای یك طرح آبرومند از سوی مسوولین شهر اورمیه به گونه ای است كه در حال حاضر این مكان به محل تجمع معتادین ،ارازل و اوباش ؛ شده ، نصب بنرها و پارچه نوشته های مختلف ، آب نمای فرسوده داخل میدان و... باعث آسیب چهره میدان شده است ...

 میدان ولایت فقیه در مركز شهر اورمیه ، به عنوان یكی از مهم ترین و تاریخی ترین میادین شهری آذربایجان غربی محسوب می شود. در اهمیت این میدان همین بس كه تاكنون در سالهای پس از انقلاب همواره مبدا تمام راهپیمایی ها و اعتراضات مردمی در مناسبت هایی خاص چون 22 بهمن و روز جهانی قدس بوده است. در حالی كه نامگذاری نام ولایت فقیه بر این میدان می توانست آن را به مكانی توسعه یافته تبدیل كند ، اما طی سه دهه گذشته اقدام در خور توجهی صورت نگرفته و عدم برنامه ریزی اصولی و اجرای یك طرح آبرومند از سوی مسوولین شهر ارومیه به گونه ای است كه در حال حاضر این مكان به محل تجمع معتادین ،ارازل و اوباش ؛ شده  ، نصب بنرها و پارچه نوشته های مختلف ، آب نمای فرسوده داخل میدان و... باعث آسیب چهره میدان شده است.مشكلات دیگری از قبیل نبود یك برنامه ریزی مدون و هماهنگ ما بین شهرداری و راهنمایی و رانندگی در استقرار ایستگاههای اتوبوس و تاكسی ، فضای مبهم و ناهماهنگ داخل میدان‌، بافت فرسوده اطراف آن ،خرید و فروش مواد و مشروبات الكلی بصورت پنهان توسط خرده فروشان ، داد و ستد پرندگان ،تجمع كارگران فصلی و محل جارزدن مسافربرهای شهرستانهای جنوب استان و... باعث آن شده تا این مكان ، كارایی خود را از دست داده و در حال حاضر یك فلكه محسوب گردد.


خیابان شهید منتظری
یكی از خیابانهایی كه به میدان ولایت فقیه منتهی می گردد ، خیابان شهید منتظری است.در ابتدای این خیابان رانندگان خودروهای تاكسی به هر شكل كه دلشان بخواهد مسافر سوار و پیاده می كنند اگرچه ایستگاه تاكسی محل استقرار آنان است اما خود ایستگاه محل نابسامانی وایجاد كننده ترافیك است ، اما اغلب رانندگان تاكسی تا چشم ماموران راهنمایی و رانندگی را دور می بینند در مكانهایی كه توقف ممنوع است و خارج از ایستگاه مسافر سوارمی كنند. تجمع معتادین و خرده فروشان مواد با ظاهر تابلو و زننده در ابتدای این خیابان باعث آن شده تا رهگذران و بویژه بانوان از نگاه های تیز و حرف های زشت آنان بی نصیب نمانند. اشغال كردن پیاده روها توسط مغازه داران با چیدن وسایل جلو مغازه باعث آن شده تا مردم بسختی از پیاده روها عبور كنند . بازار خرید و فروش اشیاء و اجناس دست دوم نیز در این محل داغ است . كارگران فصلی كه از شهرهای مختلف استان برای كار به ارومیه مهاجرت كرده اند تا پاسی از شب در جلو درب مسافرخانه و پیاده روها مشغول رایزنی البته به شكل و سیاق خودشان هستند.


خیابان شهید مطهری
در این محل نیز در ابتدای آن موضوع نخست و مشكل  اساسی كه باعث شده تا چهره میدان بیش از پیش تخریب گردد ، جابجائی مسافرین به مقصد جنوب شهر است. اغلب رانندگان تاكسی ترجیح می دهند در ایستگاه ها منتظر مسافر دربستی بمانند و این موضوع باعث آن می شود تا مسافربرهای شخصی در خارج از محل مورد نظر مسافر سوار كنند و این خود ترافیك سنگینی بویژه در ساعات پایانی شب ایجاد می كند. استقرار ایستگاه اتوبوس دراین میدان نیز یكی از دلایل اصلی ایجاد ترافیك است اغلب این رانندگان در یك ماراتن قدیمی ولجبازانه با رانندگان تاكسی ، مینی بوس ها و مسافربرهای شخصی خود را قیم و مسوول اصلی جایجائی مسافرین می دانند لذا سوار كردن آنها در هر محل و مكانی را برای خودشان مجاز می دانند. تسخیر پیاده روها توسط دست فروشان و مغازه داران از جمله عواملی است كه این خیابان در قسمتهای منتهی به میدان از یك سیمای ناهماهنگ و زشت برخوردار شود. رفتار مسوولین رفع سد معبد با دست فروشان و بویژه مغازه دارانی كه پیاده روها را اشغال كرده اند اغلب كد خدامنشی و مصالحه است .


خیابان طالقانی
اگر می خواهید در منزل خود یك چاه بزنید و دربدر دنبال مقنی هستید ، اگر می خواهید برای فرار از دست نرخ تخم مرغ خودتان مرغ و خروس پرورش دهید و یا برای مهمانتان گوشت بوقلمون بخرید ! اگر به دنبال اشیاء قدیمی تسبیح و انگشتر هستید ! می توانید برای برآورده ساختن این نیازها در ابتدای این خیابان حضور داشته باشید. بغل دست شعبه بانك ملی ، اكثر كارگران فصلی ، فروشندگان مرغ و خروس به همراه این جانوران ،‌بساط پهن شده اشیاء قدیمی به راه است.


خیابان امام
این خیابان خودش محل مناقشه بسیاری است. اگرچه طرح ساماندهی آن در پروژه طرح ساماندهی میدان ایالت و میدان امام خمینی(ره) گنجانده شده است اما با این همه جنبه بیش از حد تجاری این خیابان ، اوضاع نابسامان جابجائی مسافرین ، خیل عظیم دست فروشان سیار‌ و... باعث آن شده تا این خیابان مهم شهر اورمیه در محل تقاطع با میدان ولایت فقیه از زشت ترین چهره خود برخوردار باشد.سهیل رضوی یكی از كسبه خیابان امام معتقد است كه مسوولین سالهاست دست و رویی به سر این میدان نكشیده اند و مشخص نیست كه اگر سه مجسمه شهیدان باكری و امینی در وسط آن میدان نبود ، میدان چه وضعیتی می داشت.وی معتقد است كه این میدان نه تنها از مشكلات كالبدی ، عملكردی ، ترافیكی و زیست محیطی در رنج است بلكه باعث آن شده تا شهروندان نتوانند از جنبه تفریحی و آرامش بخش یك میدان بهره مند شوند.اصلاح فلكه مركزی میدان ولایت فقیه و ساماندهی خیابان امام سالهای سال است كه به عنوان یكی از وعده های مسوولین شهرداری ارومیه مطرح می گردد اما تا به امروز هیچ اقدام موثری صورت نگرفته است و این میدان با گذشت بیش از سه دهه از انقلاب نتوانسته شكل شكیل تر و توسعه یافته تری در خور نام ولایت فقیه به خود بگیرد ! مشخص نیست كه متولیان امور شهری چرا از این موضوع غفلت دارند كه صرف نامگذاری بزرگان دینی و ملی مذهبی بر روی معابر شهری كافی نیست و بحث ساماندهی و توسعه آنها یك بحث ویژه و اولویت دار است.
تبدیل ماهیت میدان ولایت فقیه اورمیه از فلكه به میدان از جمله برنامه های سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اورمیه برای زیباتر كردن بخش مركزی شهر سالهاست كه عنوان می شود اما دریغ از فعالیتی !نیروی انتظامی اگر چه دو سال گذشته در یك طرح ظربتی معتادین و اراذل و اوباش و فروشندگان قرص های روانگردان را جمع آوری كرد و امروز نیز جسته و گریخته با آنها برخورد می كند‌، اما به قول یك شهروند اهل خیابان اقبال(شهید منتظری) آیا مسوولین خود حاضر می شوند كه خانواده آنهاساعت 9 شب از این خیابان با وجود این هم انسان نا سالم گذر كنند؟
:: مرتبط با: تحلیل ها ,:: برچسب‌ها: خیابان های اورمیه , میدان ولایت اورمیه , مرکز شهر اورمیه , وضیعت آشفته شهر اورمیه , تجمع معتادین در مدان ولایت اورمیه ,
ن : شورای نویسندگان
ت : یکشنبه 26 خرداد 1392